V rámci Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka uvedeme přímý přenos koncertu z Berlínské filharmonie na platformě Digital Concert Hall. Diriguje český dirigent Hrůša.
Zažijte Berlínskou filharmonii v živém přenosu téměř na dosah. Jakub Hrůša diriguje trojici skladeb, v nichž se česká hudební tradice potkává s výrazovým světem 20. století. První symfonie Bohuslava Martinů, vzniklá v americkém exilu roku 1942, v sobě nese ozvěny ztracené vlasti i energii lidových melodií a tanečních rytmů. Suita rustica jeho žačky Vítězslavy Kaprálové čerpá z tradičních lidových motivů. Jako sólistka večera vystoupí Julia Fischer ve Fantazii pro housle a orchestr Josefa Suka. Projekce je součástí projektu Ostravská muzejní noc.
První polovina koncertu trvá cca 40 minut a po přestávce bude pokračovat druhá polovina koncertu v délce 35 minut.
Program:
Vítězslava Kaprálová: Suita rustica op. 19
Josef Suk: Fantasie pro housle a orchestr op. 24
Bohuslav Martinů: Symfonie č. 1
Účinkující:
Julia Fischer – housle
Berliner Philharmoniker
Jakub Hrůša – dirigent
Jakub Hrůša je šéfdirigentem Bamberských symfoniků, hudebním ředitelem Královské opery v Covent Garden a hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie. V roce 2028 nastoupí na post šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie. Jakub Hrůša pochází z Brna, kde se při gymnaziálních studiích věnoval hře na trombon a klavír a také dirigování. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze, kde byl jeho učitelem i Jiří Bělohlávek. Momentálně je prezidentem sdružení International Martinů Circle a Společnosti Antonína Dvořáka. Stal se prvním držitelem Ceny sira Charlese Mackerrase. V roce 2020 od Akademie klasické hudby převzal Cenu Antonína Dvořáka a spolu s Bamberskými symfoniky získal Bavorskou státní cenu za hudbu. Je čestným členem londýnské Royal Academy of Music.
Nutná je rezervace předem na www.minikino.cz od pondělí 20. dubna 2026.
Kapacita 70 křesel a 3+3 židle